| Kontakt | Dokumenty | Współpraca z firmami | Projekty |

Aktualności - Wydarzenia      


 

Wydarzenia 2010-2012

Wydarzenia 2012/2013

Wydarzenia 2013/2014

Konkurs na „Pasjonata sztuki kulinarnej” – aktualności prasoweInformacje można znaleźć także na

http://www.dziennikwschodni.pl/

 

Międzyszkolny Konkurs na „Pasjonata sztuki kelnerskiej”

Regulamin konkursu

 

Złoty jubileusz ZSGiH

30 stycznia br. Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w Chełmie obchodził 50-lecie swojego istnienia. Uroczystość honorowym patronatem objęła Pani Agata Fisz Prezydent Miasta Chełm. Ceremonię rozpoczęła msza święta w kościele pw. Rozesłania Świętych Apostołów. Na to doniosłe wydarzenie przybyli przedstawiciele władz lokalnych, oświaty i duchowieństwa, delegacja z zaprzyjaźnionej Szkoły Zawodowej w Nowowołyńsku na Ukrainie oraz reprezentanci chełmskich firm współpracujących z placówką, emerytowani pracownicy szkoły, absolwenci i cała społeczność „Gastronomów”. Uroczystość stała się okazją do licznych podsumowań i refleksji nad przeszłością oraz przyszłością, życzeń i gratulacji. Pani Marta Mazurek Dyrektor ZSGiH w Chełmie podkreśliła, że na obecny kształt placówki złożyły się marzenia i działania wszystkich jej dyrektorów, pracowników, wychowanków...
W trakcie uroczystości dokonano otwarcia nowo utworzonej Izby Tradycji oraz odsłonięto ufundowaną przez społeczność szkolną tablicę pamiątkową.
W programie artystycznym uczniowie przedstawili najważniejsze wydarzenia z 50 – letniej historii szkoły. Uroczystość zakończył okolicznościowy bankiet przygotowany przez nauczycieli i uczniów naszej placówki.
Dziękujemy za przybycie i towarzyszenie nam w tych doniosłym wydarzeniu:
Pani Annie Dudek – Janiszewskiej Wicekurator Kuratorium Oświaty w Lublinie,
Panu Stanisławowi Mościckiemu Zastępcy Prezydenta Miasta Chełm,
Panu Markowi Sikorze Zastępcy Dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie,
Pani Monice Szlagowskiej Kierownikowi Oddziału Zamiejscowego w Chełmie Kuratorium Oświaty w Lublinie,
Ks. Kanonikowi Józefowi Piłatowi proboszczowi Parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie,
O. Mieczysławowi Zdrojewskiemu Gwardianowi Klasztoru Ojców Franciszkanów w Chełmie, O. Maksymilianowi Wasilewskiemu Kustoszowi Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Chełmie,
Pani Barbarze Rozwałka Skarbnik Miasta Chełm,
Pan Augustynowi Okońskiemu Dyrektorowi Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Chełm,
Pani Ewie Suchań Prezesowi Oddziału Powiatowego ZNP w Chełmie,
Pani dr inż. Małgorzacie Stryjeckiej reprezentującej prof. dr hab. Józefa Zająca Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie,
Panu Konradowi Piziorskiemu Komendantowi Komendy Miejskiej Policji w Chełmie,
Panu Zbigniewowi Grochmalowi emerytowanemu Komendantowi Komendy Miejskiej Policji w Chełmie,
Panu Mirosławowi Wesołowskiemu zastępcy Komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie,
Panu Dariuszowi Antonowiczowi reprezentującemu Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej,
Pani Magdalenie Praxmajer – Sienkiewicz Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie,
Panu Robertowi Chełmickiemu Dyrektorowi Chełmskiej Biblioteki Publicznej,
Panu Mieczysławowi Czwalińskiemu Wiceprezesowi Polskiego Związku Zapaśniczego ds. szkolenia młodzieży oraz Cementu-Gryfa Chełm,
Panu Marianowi Sikorskiemu Prezesowi Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego w Chełmie,
Pani Walentynie Prystupie Dyrektor Szkoły Zawodowej w Nowowołyńsku wraz z delegacją, Panu Waldemarowi Taurogińskiemu właścicielowi firmy TAWA,
Panu Krzysztofowi Zającowi Prezesowi PSS „SPOŁEM”,
Panu Stanisławowi Wituchowi byłemu Dyrektorowi szkoły,
Dyrektorom chełmskich placówek kulturalno – oświatowych,
Emerytowanym pracownikom szkoły i absolwentom.

 
     
 
     
 
     
 
     
 


Sukces Marleny Kępowicz

14 stycznia 2015 r. w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie odbył się Wojewódzki Etap XVIII Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Cukierniczego im. Wojciecha Kandulskiego. Motywem przewodnim części praktycznej wojewódzkiego turnieju w zawodzie cukiernik był temat: ”Europejska stolica kultury Wrocław 2016 ”.
Zmagania młodych cukierników wnikliwie oceniała komisja składająca się z przedstawicieli oświaty, nauczycieli, mistrzów cukiernictwa, a także sponsorów. Uczennica naszej szkoły, Marlena Kępowicz, zajęła III miejsce. Do konkursu przygotowywała się pod opieką pani Renaty Wituch. Marlena otrzymała puchary, dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Uczennica ZSGiH będzie reprezentowała woj. lubelskie podczas Ogólnopolskiego Finału w Poznaniu, który odbędzie się w kwietniu 2015 roku.

   

Studniówka 2015

24 stycznia 2015 r. miał miejsce bal studniówkowy uczniów klas czwartych Technikum nr 4 w Chełmie. Tegoroczni maturzyści, bohaterowie wieczoru, witając zaproszonych gości, skierowali słowa wdzięczności do Pani Dyrektor, wychowawców, nauczycieli i rodziców. Podkreślili, że mają świadomość tego, co czeka ich za 100 dni - wagi egzaminu maturalnego, zawodowego oraz stojących przed nimi trudnych wyborów życiowych.
Wykorzystajcie ten czas jak najlepiej, gdyż nie powtórzy się już nigdy. Niech ten wieczór stanie się jednym z Waszych najpiękniejszych wspomnień związanych ze szkolnymi latami, do którego będziecie z przyjemnością powracać .” – takimi słowami zwróciła się do maturzystów Pani Marta Mazurek Dyrektor ZSGiH w Chełmie, rozpoczynając bal studniówkowy. Zgodnie z tradycją uczniowie zatańczyli poloneza. Zaprezentowany przez nich układ taneczny zachwycił zebranych na sali nauczycieli i rodziców. Dziewczęta wyglądały olśniewająco, a chłopcy niezwykle elegancko.
Po nieśmiałych początkach, już późnym wieczorem, nikogo do tańca nie trzeba było namawiać. Wszyscy bawili się przy największych hitach muzycznych. O 24.00 do nieba uleciały zapalone lampiony, unosząc ze sobą najskrytsze marzenia tegorocznych abiturientów z "Gastronomów”.

  4BT
4CT 4HT

 

Wycieczka zawodoznawcza do Warszawy

Dnia 20.01.2015 r. odbyła się wycieczka zawodoznawcza do Warszawy. Uczestnikami byli uczniowie z klas 1 HT, 1AT, 1BT, 2AT, 1AZ, 1DT, 3AZ, 3BT,4HT wraz z opiekunami: E. Mąką, E. Lisiecką i A. Celińską. Celem wyjazdu edukacyjnego była Manufaktura cukierków. Tam młodzież obejrzała pokaz wykonywania słodkich dzieł sztuki. Cały spektakl trwał 40 min. i składał się z kilku etapów: wylanie gorącej masy na granitowy blat, dodanie aromatów, barwników, „wyciąganie masy na haku”, formowanie lizaków lub cukierków. Następnie uczniowie udali się do fabryki czekolady E. Wedel. Tam zobaczyli gabinet pierwszych właścicieli oraz przeszli linią Venus i antresolą przy Atelier, gdzie powstają wspaniałe i unikatowe słodkości. Były również ciekawostki, konkursy z nagrodami a także słodkie upominki.
Wszyscy uczestnicy wyjazdu dobrze się bawili i wyrazili chęć uczestniczenia w kolejnej wycieczce.

   
   


TWORZYMY KSIĄZKĘ KUCHARSKĄ

SZKOLNY KONKURS NA PRZEPIS DO SZKOLNEJ KSIĄŻKI KUCHARSKIEJ

Regulamin konkursu

 

Konkurs „Młodzież o członkostwie Polski w Unii Europejskiej”

Uczennice naszej szkoły Eliza Huzar z klasy 3dt i Marlena Kaliszewska z klasy 4 ht wzięły udział w ogólnopolskim konkursie na materiał prasowy „Młodzież o członkostwie Polski w Unii Europejskiej” organizowanym przez Związek Miast Polskich w ramach projektu „Dekada członkostwa Polski w UE – jacy byliśmy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?” realizowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Obie uczennice zostały wyróżnione przez jury konkursu, a co najważniejsze ich prace opublikowano w wydaniu specjalnym Gazety Samorządu i Administracji (5 grudnia 2014, nr 23). Oprócz dyplomów dziewczyny otrzymały cenne upominki. Opiekunem, który zachęcił i wspierał uczniów w przygotowaniu prac konkursowych, była Pani Agnieszka Gębicka
Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w dalszym rozwijaniu talentu literackiego!

Orszak "Trzech Króli"

 
 

„W niedźwiedzim grodzie wesoła nowina” 2014

 20 i 21 grudnia 2014 r. nasza szkoła po raz drugi aktywnie uczestniczyła w Jarmarku Świątecznym organizowanym przez Urząd Miasta Chełm. Chełmianie z ochotą odwiedzali nasze stoisko, by zakupić m.in. pierogi z kapustą i grzybami, paszteciki, makowce, piernikowe chatki, uszka i pasztety. W niedzielę w trakcie Wigilii Wszystkich Chełmian wraz z Przedsiębiorstwem Wielobranżowym Neptun i Restauracją Gospoda Sto Pociech częstowaliśmy mieszkańców grodu wigilijnymi potrawami.

Nowa strona Biuletynu Informacji Publicznej

Adres nowej strony BIP zsgihchelm.ssdip.bip.gov.pl

Konkurs "Poznaj swoje prawa w pracy"

W dniu 18 grudnia 2014 uczennice naszej szkoły: Chadaj Monika (1dt) i Harczuk Agnieszka (1ht) brały udział w etapie regionalnym konkursu wiedzy o prawie pracy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych "Poznaj swoje prawa w pracy" organizowanym przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie. Konkurs odbył się w Lublinie i uczestniczyło w nim 40 uczniów z 20 szkół. Wszyscy uczestnicy otrzymali cenne upominki.

Jasełka 2014

   

„Ach, to nieważne, co będzie, a zresztą.....”
Konkurs Pieśni i Poezji Bułata Okudżawy – rozstrzygnięty!

15 grudnia 2014 roku w Instytucie Neofilologii odbył się konkurs dla uczniów szkół średnich poświęcony twórczości znanego rosyjskiego barda pochodzenia ormiańsko-gruzińskiego, autora tekstów lirycznych i prozatorskich, kompozytora Bułata Okudżawy. Konkurs, którego organizatorem była Katedra Slawistyki, zgromadził liczne grono wielbicieli twórczości pieśniarza. Wszyscy wykonawcy prezentowali imponująco wysoki poziom przez co sam konkurs okazał się bardziej koncertem niż współzawodnictwem, a jury (dr Teresa Giedz-Topolewska, dr Olga Osadczy oraz mgr Anna Jakubczyk) miało naprawdę trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzcę.
Ostatecznie jury przyznało nagrody i wyróżnienia osobno w kategorii śpiewu i osobno recytacji. A oto wyniki: w kategorii śpiewu I miejsce zajęła Aleksandra Nowosad – uczennica LO im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, przygotowana przez nauczyciela Neonilę Pawluk za wykonanie utworu Modlitwa. Miejsce drugie w tej samej kategorii przyznano Izie Targońskiej i Agacie Bartnik, również uczennicom LO im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, przygotowanym przez nauczyciela Małgorzatę Łepik, które zaśpiewały utwór Trubacz. Miejsce trzecie zajął Mateusz Kolasa, uczeń I LO we Włodawie, przygotowany przez nauczyciela Annę Chorąży, wykonując, przy brawurowym akompaniamencie gitary, utwór Ach Nadia, Nadieńka. W kategorii śpiew przyznano także wyróżnienie dla Katarzyny Bukszyńskiej i Natalii Szymańskiej, uczennicom Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie, przygotowanych przez nauczyciela Teresę Latos za wykonanie w duecie „Gruzińskiej pieśni” oraz wyróżnienia dla Karoliny Szpunar, uczennicy ZSE i III LO w Chełmie przygotowanej przez nauczyciela Mariusza Adamca za zaśpiewanie utworu Piosenka o piechocie.

 

EDUKACJA PRZEZ TANIEC

9 grudnia 2014 r. gościliśmy w naszej szkole młodych artystów z Ukrainy. Teatr tańca „KWIECISTE GWIAZDY” funkcjonujący przy Rodzinnym Domu Dziecka Kiwercy wystąpił programie „Edukacja przez taniec”. Młodzi artyści zaprezentowali tańce ludowe, towarzyskie, współczesne oraz balet klasyczny. Widowisko wzbudziło zachwyt i uznanie publiczności.

 

Podsumowanie III Międzygimnazjalnej Olimpiady „ABC profilaktyki HIV/ AIDS”

5 grudnia br. w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie odbyło się podsumowanie III Międzygimnazjalnej Olimpiady „ABC profilaktyki HIV/AIDS”.
Konkurs, już po raz trzeci, został zorganizowany we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Chełmie. Uczniowie gimnazjów zmierzyli się z testem wiedzy oraz wykonali plakaty dotyczące profilaktyki HIV/AIDS pt. „Profilaktyka oczami nastolatków”.
Kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia – Pani Alicja Bork przedstawiła najnowsze dane dotyczące zakażeń HIV. Młodzież ZSGiH zaprezentowała inscenizację tematyczną.

 

W konkursie wiedzy I miejsce przyznano ex aequo uczennicom Dominice Osypowicz i Karolinie Wołoszyn z Gimnazjum w Siedliszczu, konkurs plastyczny wygrał Karol Ostrowski z Gimnazjum w Żmudzi.
Patronat medialny nad konkursem objął Super Tydzień Chełmski oraz Radio Bon Ton.
Uczestnicy otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez ZSGiH, PSSE w Chełmie oraz Super Tydzień Chełmski. Nad organizacją i przebiegiem konkursu czuwała Pani Anna Jawornicka Dobosz, Pani Monika Emerla.  

 

„Dwa wymazy & do bazy”

27.11.2014 r. nasi wychowankowie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Dwa wymazy & do bazy”. 50 pełnoletnich uczniów odpowiedziało na apel Fundacji DKMS Polska i zostało zarejestrowanych jako potencjalni Dawcy szpiku i komórek macierzystych, świadcząc w ten sposób gotowość pomocy osobom potrzebującym.
Młodzież naszej placówki systematycznie dołącza do grona „niespokrewnionych Dawców szpiku”. I tym razem nie zawiedli. Najliczniej reprezentowane były klasy: 4bt, 4ht, 3at. Akcję koordynowała Pani Anna Jawornicka – Dobosz.

JAN KARSKI – CZŁOWIEK, KTÓRY CHCIAŁ ZATRZYMAĆ HOLOKAUST

21 i 25 listopada bieżącego roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie w zajęciach poświęconych Janowi Karskiemu - człowiekowi 2014 roku.
Młodzież poznała interesującą biografię niezwykłego kuriera i emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy naoczny świadek przekazał informacje o prowadzonej przez Niemców eksterminacji Żydów w Polsce zachodnim sojusznikom. Jan Karski sprzeciwiał się totalitaryzmowi, upominał się w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych o godność i prawa człowieka. Jego postawa wyraża uniwersalne wartości. Za swoją działalność otrzymał najwyższe odznaczenia państwowe – polski Order Orła Białego i amerykański Medal Wolności. Został też uhonorowany przez Yad Vashem tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata oraz nadano mu tytuł honorowego obywatela państwa Izrael.
W zajęciach brali udział uczniowie 2ct, 2at, 3bt, 3ct pod opieką pani Marzanny Stus i pani Kamili Tunickiej. 

Konkurs Plastyczny „Piękno Rosji”

W październiku 2014 roku w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich został ogłoszony Szkolny Konkurs Plastyczny pod nazwą „Piękno Rosji”. Uczniowie przygotowywali prace wykonane dowolną techniką plastyczną przedstawiające przyrodę Rosji.
Dnia 15 października jury szkolnego konkursu w składzie: Renata Nowosad, Marzena Nowosad i Teresa Latos oceniło wykonane prace. Jury wyróżniło prace Natalii Zdanowicz z klasy 3dt, Sylwii Palonki z klasy 3dt, Klaudii Kozłowskiej z klasy 2ct, Karoliny Grabowieckiej z klasy 1at oraz Dominiki Czuluk z klasy 1at.

Prace nagrodzone w szkolnym konkursie wzięły udział w VI Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Piękno Rosji” dla szkół ponadgimnazjalnych, który odbył się w Zespole Szkół Ekonomicznych i III LO w Chełmie. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 6 listopada 2014 roku. Prace naszych uczennic zostały zauważone i docenione.

Sylwia Palonka, Dominika Czuluk oraz Klaudia Kozłowska dostały wyróżnienie.
Dominikę Czuluk przygotowała do konkursu Renata Nowosad, a Klaudię Kozłowską i Sylwię Palonkę Teresa Latos.

 

Projekt "Karta Szkolna"

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie Karta Szkolna, realizowanym przez Bank Zachodni WBK S.A. („Bank”).
Podstawowym celem projektu jest podniesienie bezpieczeństwa w placówkach edukacyjnych, poprzez uniemożliwienie wstępu na ich teren osobom nieuprawnionym. Cel ten realizowany jest poprzez instalowanie w szkołach systemu kontroli dostępu obsługiwanego przez zbliżeniowe karty prepaid. Karta Szkolna może pełnić jednocześnie wiele funkcji: klucza, identyfikatora szkolnego, karty bibliotecznej, biletu komunikacji miejskiej, a także elektronicznej portmonetki (po wcześniejszym zasileniu).Dzięki tak szerokiemu zastosowaniu narzędzie to znakomicie wpisuje się w działania lokalnych władz zmierzające do podnoszenia poziomu cyfryzacji. Wszystkie koszty związane z realizacją projektu pokrywa Bank, więc nie obciążają one gminy, szkoły, rodziców ani uczniów.
Aby wejść do szkoły należy posłużyć się Kartą Szkolną dostarczoną przez Bank. Każde wejście i wyjście jest rejestrowane. Standardowo karty otrzymują wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły. Osobom nieposiadającym kart (np. listonosz, rodzice), drzwi do szkoły mogą otworzyć pracownicy szkoły (portierni, pracownicy sekretariatu), dzięki zainstalowanemu w ramach projektu domofonowi.
Po stronie szkoły podejmowane są decyzje, które wejścia i pomieszczenia objąć systemem (np. pokój nauczycielski). Podobnie ewidencja uczniów oraz dane osobowe użytkowników kart pozostają do wyłącznej wiedzy szkoły i nie są udostępniane Bankowi. Na kartach szkolnych umieszczany jest indywidualny wizerunek zawierający elementy wyróżniające szkołę wśród innych placówek (nazwa, logo) co sprawia, że karty pełnią funkcję szkolnego identyfikatora.

Więcej informacji: bzwbk.pl/kartaszkolna
Zobacz również: prepaid.bzwbk.pl
e-mail: karta.szkolna@bzwbk.pl
telefon: 693 214 230

„Efekt PO KL”

13 listopada br. w Studio Muzycznym Radia Lublin odbyła się uroczysta gala kończąca cykl konferencji „Efekt PO KL” podsumowujących realizację Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013 w Województwie Lubelskim. Bilansu programu dokonali Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk wraz z Dyrektor Departamentu Wdrażania EFS Iwoną Nakielską oraz koordynator i założyciel Klubu Radioaktywnych redaktor Czesława Borowik. Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich jako placówka, która pozyskała unijne środki na kwotę ok. 6,5 mln złotych oraz bohater jednego z reportaży realizowanych pod hasłem „Aktywni, kreatywni” z dumą zaprezentował swoje osiągnięcia w czasie gali oraz poprzedzających ją spotkań w Starostwie Powiatowym w Chełmie i we Włodawie. Szkoła może pochwalić się realizacją aż pięciu projektów, dzięki którym prowadzono atrakcyjne dodatkowe zajęcia, doposażono szkolne pracownie w nowoczesny sprzęt, zorganizowano młodzieży ciekawe wyjazdy edukacyjno - zawodoznawcze oraz wakacyjne praktyki i staże zawodowe w kraju i za granicą. W rozmowie z panią redaktor Czesławą Borowik uczniowie podkreślili, że udział w działaniach projektowych pomógł im zdobyć nowe wiadomości i umiejętności zawodowe, udoskonalić znajomość języków obcych, nawiązać kontakty, a dzięki wyjazdom nauczył samodzielności, dodał pewności siebie i poszerzył horyzonty. Galę uświetnił bankiet przygotowany i obsługiwany przez uczniów ZSGiH oraz lubelską restaurację „Koncertowa”. Serwowane przez nas mięsa, sałatki, zupa meksykańska oraz własnego wypieku ciasta i ciasteczka znalazły uznanie wszystkich gości.
W spotkaniach brały udział panie: Bożena Grabek, Iwona Prończuk, Beata Sienicka i Kamila Tunicka oraz uczniowie: Anna Bednarczuk, Aleksandra Choińska, Krzysztof Dworczyński, Marta Dzimira, Natalia Gąsior, Gabriela Gorajnow, Ewa Mariol i Klaudia Wrona.

„Do broni, o wolność, na bój!”

7 listopada 2014 roku z okazji Święta Niepodległości odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Montaż słowno-muzyczny pod hasłem „Do broni, o wolność, na bój!” przypomniał nam czyn legionowy Józefa Piłsudskiego i bohaterstwo powstańców w sierpniu 1944 roku. Wiersze pokolenia Kolumbów pokazały nam, młodym Polakom, jak niezwykle ofiarną walkę trzeba było podjąć, abyśmy mogli żyć dzisiaj w niepodległym kraju.
Na szkolnej scenie obok młodych, ale doświadczonych już artystów z klasy maturalnej zadebiutowali uczniowie klas pierwszych. W ich wykonaniu usłyszeliśmy pieśni powstańcze i legionowe. Oprawę muzyczną zapewnili gitarzysta Patryk z klasy I ht i akordeonista Jakub z klasy II at. Nad całością czuwała pani Agnieszka Gębicka.


Zapraszamy do Galerii fotografii
Święto Niepodległości

 

Wycieczka do Krakowa

W dniach 6 -7 listopada 2014 r. grupa młodzieży z naszej szkoły w ramach projektu „Wykształcony, wyćwiczony więc z pewnością zatrudniony” brała udział w wycieczce do Krakowa. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Pałac Bonerowski *****, Wawel, Rynek oraz uczestniczyli w Targach Gastronomiczno – Hotelarskich HORECA. Projekt współfinansowany jest ze środków UE.

 

Halloween w naszej szkole

W czwartek 30 października 2014 roku Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najciekawsze przebranie na Halloween. Dziewięć odważnych osób postanowiło zamienić się w różnego rodzaju straszydła, strzygi i zjawy. Były to: Justyna Gierczak, Karolina Michałowska, Karolina Pogorzelska z klasy 4dt, Grzegorz Moroz i Dawid Kowalczyk z 2ht, Magda Kiczyńska, Anna Sołopa, Natalia Zdanowicz i Monika Tukiendorf z klasy 3dt. Osoby te przygotowały fantastyczne, pełne inwencji, kostiumy. W przemianie w potwory pomogły im świetne makijażystki: Agata Poradzińska, Justyna Karczmarczuk, Paulina Kapeluszna i Natalia Krawczuk.
Następnie straszna gromadka wyruszyła pod wodzą Marty Dzimiry i Klaudii Bedlińskiej na obchód po szkole straszyć nauczycieli i kolegów, którzy pomimo wielkiego przerażenia, wybierali najokropniejsze straszydło.
Okazało się, że najbardziej przerażającym stworem była zjawa z numerem 1 czyli Natalka Zdanowicz, która otrzymała 95 głosów. Drugie miejsce zajął potwór numer 2, pod maską którego ukryła się Monika Tukiendorf. Otrzymała ona 23 głosy. Trzeciego miejsca nie przyznaliśmy, ponieważ ilość głosów, jakie otrzymały pozostałe stroje nie przekroczyła 10.
Opiekę nad imprezą sprawowała sorka Teresa Latos.
Uważajcie! W przyszłym roku znowu was nawiedzimy!Zapraszamy do Galerii zdjęć
 Halloween w ZSGIH

 

Dzień Nauczyciela

13.10.2014 r. w naszej placówce odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, emerytowani pracownicy szkoły, rodzice oraz uczniowie.
Na początku serdeczne życzenia wszystkim pracownikom i emerytom naszej szkoły złożyła Pani Dyrektor Marta Mazurek, a następnie słowa wdzięczności do zebranych skierowali przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie. Pani Dyrektor wręczyła nagrody nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym placówki za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze oraz zaangażowanie w życie szkoły.
Następnie uczniowie przygotowani przez Panią Kamilę Tunicką zaprezentowali humorystyczny program artystyczny, który dostarczył wszystkim wielu wzruszeń.


Zapraszamy do obejrzenia fotografii z uroczystości w galerii zdjęć
Dzień Edukacji

 

Pielgrzymka maturzystów Częstochowa 2014

11 października 2014 r. maturzyści z naszej szkoły udali się pod opieką księdza Przemysława Ruszniaka oraz swoich wychowawców i nauczycieli do Częstochowy, by powierzyć ważne dla nich sprawy w opiekę Czarnej Madonnie. Podróż obfitowała w liczne wrażenia, była okazją do integracji między klasami oraz rozmów pełnych refleksji. Przepiękna pogoda sprzyjała zwiedzaniu Bazyliki w Gidlach i zabytków Jasnej Góry. Wszyscy razem i każdy z osobna mieliśmy okazję do refleksji i głębokiej zadumy w trakcie Mszy świętej w Bazylice Jasnogórskiej, w czasie Różańca czy Drogi Krzyżowej na wałach klasztoru

.
   

„My z niego wszyscy…” - spotkanie z historią

27 września 2014 r. przypada 75. rocznica tworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego, które było fenomenem na skalę światową. Społeczność Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie w odpowiedzi na apel Instytutu Pamięci Narodowej aktywnie wzięła udział w obchodach tego wydarzenia. 26 września na budynku szkoły zawisła flaga narodowa. Uczniowie klasy II ct uczcili pamięć bohaterów, zapalając znicze i składając kwiaty pod pomnikiem żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego AK i „WiN”. W szkole odbył się konkurs na prezentację multimedialną pod hasłem „My z niego wszyscy…”, a ponadto młodzież przygotowała gazetkę ścienną upamiętniającą agresję ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 r. oraz wystawę pt. „Przywódcy Polski Walczącej”.
Szczególnym wydarzeniem w życiu szkoły była wizyta jednego z ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych majora Mariana Pawełczaka ps. „Morwa” z oddziału legendarnego majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, walczącego z hitlerowskimi Niemcami, a po zakończeniu wojny z nowym wrogiem – Sowietami. W czasie spotkania z młodzieżą mjr Pawełczak opowiadał o swoich wojennych losach, a przede wszystkim o służbie pod rozkazami Zapory i walce z komunistycznym przeciwnikiem. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem ogromnej wiedzy, fenomenalnej pamięci i zjednującego słuchaczy poczucia humoru naszego gościa. To była niezapomniana lekcja historii
i patriotyzmu. Serdecznie dziękujemy Panu Majorowi oraz pomysłodawcom i organizatorom spotkania: ks. Przemysławowi Ruszniakowi, Pani Agnieszce Gębickiej, Pani Renacie Nowosad i Pani Kamili Tunickiej.Na fotoreportaż z tego spotkania zapraszamy do galerii fotografii
Spotkanie z majorem...
   

Świętujemy 100 urodziny Jana Nowaka – Jeziorańskiego

Społeczność Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie aktywnie włączyła się w akcję „Jan Nowak jak?” ogłoszoną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie mającą na celu poznanie życia i działalności „Kuriera Wolnej Polski”.
Setna rocznica urodzin Jana Nowaka – Jeziorańskiego stała się okazją do przybliżenia młodzieży sylwetki wielkiego Polaka, patrioty, który poświęcił swoje życie walce o niepodległą, wolną Ojczyznę.

Uczniowie przygotowali na głównym holu szkoły gazetkę „JAN NOWAK JAK? Kurier Wolnej Polski” oraz rozpropagowali informację o konkursie wiedzy o Janie Nowaku – Jeziorańskim. Chętni przygotowali urodzinowe życzenia dla Jubilata.

Biblioteka szkolna wsparła aktywnie akcję i udostępniła na facebookowym profilu szkoły KONKURS CZYTELNICZY "W życiu człowieka, jak w mikrokosmosie, odbijają losy całego pokolenia".
3 października 2014 r. odbył się międzyklasowy quiz wiedzy o Janie Nowaku Jeziorańskim, w którym wzięli udział uczniowie technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. Wyniki konkursu poznamy 10 października 2014 r. Podejmowane działania okazały się doskonałą lekcją historii najnowszej dla młodzieży i nie tylko, wzbogaciły naszą wiedzę o legendarnym Kurierze z Warszawy.   

Festiwal Nauki EDUSCIENCE w Chełmie

26 września 2014 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Festiwalu Nauki EDUSCIENCE, który został zorganizowany przez Instytut Geofizyki PAN w Warszawie oraz Urząd Miasta Chełm.
Celem pokazów było rozbudzenie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania nauką przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i technicznych, a w dalszej kolejności zachęcenie do wyboru studiów o takim profilu.
W trakcie festiwalu nasi uczniowie uczestniczyli w odpalaniu papierowych rakiet oraz tworzeniu gigantycznych baniek mydlanych. Mogli obserwować liczne widowiskowe eksperymenty, np.: kolorowe ognie będące efektem spalania soli metali, doświadczenia z ciekłym azotem lub suchym lodem, wyodrębnianie DNA, tworzenie sztucznej krwi oraz budowę mini elektrowni wiatrowej.

Sprzątanie Świata 2014

Po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Sprzątania Świata. W tym roku sprzątały klasy: 1ht pod opieką Pani H. Oleksiejuk, 2 ht pod opieką Pani R. Winiarczyk i 1az pod opieką Pani J. Juszczuk. 19 września br. młodzież uprzątnęła teren wokół szkoły, ulicę Reformacką oraz park miejski i ul. Lutosławskiego położoną w centrum miasta. Zebraliśmy kilkanaście worków odpadów suchych oraz kilka worków szkła.

 

Koncert dla Kolberga

W środę 24 września 2014 r. klasa 2at uczestniczyła w koncercie zorganizowanym z okazji 200 urodzin Oskara Kolberga przez Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie.
Wydarzenie okazało się niezwykłe, bo łączące różne pokolenia. Koncert rozpoczął swoim wystąpieniem ludowy zespół śpiewaczy Nadbużański Klon Zielony z Zanowinia, który działa od 1974 roku i prezentuje przede wszystkim folklor pogranicza wołyńskiego.
Następnie mieliśmy okazję wysłuchać koncertu zespołu Chłopcy kontra Basia. Solistką grupy jest chełmianka Basia Derlak i wraz z zespołem gra muzykę etno-jazzową. Inspiracji dla swojej twórczości młodzi artyści szukają między innymi w folklorze Ziemi Chełmskiej. Fajnie było ….
Koncert został zorganizowany przez Dział Etnografii Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie w ramach programu Kolberg 2014 – Promesa.

Rok 2014 ogłoszony został Rokiem Oskara Kolberga w związku z 200. rocznicą jego urodzin.

Kim był Oskar Kolberg???
Oskar Kolberg /1814 - 1890/ – był folklorystą i etnografem, kompozytorem, muzykiem, badaczem i dokumentalistą. Najważniejszym jego dokonaniem jest stworzenie podstaw etnografii polskiej. Oskar Kolberg jako pierwszy badacz zebrał i usystematyzował kulturę ludową, dzieląc ją według regionów. Efektem jego pracy jest 33 tomowe dzieło Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce.


Dla dzieci z Czarnobyla

23 września 2014 r. uczniowie naszej szkoły udali się do CHDK-u, by wziąć udział w koncercie charytatywnym na rzecz dzieci z Czarnobyla. Ukraiński zespół ludowy zaprezentował nam niewielką cząstkę swojej bogatej kultury. Z wielką przyjemnością i zainteresowaniem wysłuchaliśmy ukraińskich pieśni oraz świetnie bawiliśmy się, śpiewając znane wszystkim szlagiery: Hej sokoły, Kalinka czy Szła dzieweczka do laseczka.
Najwięcej radości dała mam świadomość, że uczestnicząc w koncercie, pomagamy dzieciom poszkodowanym w wyniku wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, który miał miejsce 26 kwietnia 1986 r., a jego skutki odczuwalne są do dziś.


"Narodowe czytanie"

Uczniowie naszej szkoły czytali z przyjemnością wybrane fragmenty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Słuchacze mieli okazję przypomnieć sobie ważne wydarzenia historyczne oraz niezapomniane przygody bohaterów „Ogniem i mieczem”, „Potopu” i „Pana Wołodyjowskiego”. Młodzież podziwiała wartki język utworów oraz wspaniałe kreacje bohaterów „Trylogii”. Dziękujemy naszym lektorom:

Annie Bednarczuk – klasa 4ct
Paulinie Lewandowskiej - klasa 4ct
Magdalenie Czmielewskiej - klasa 4ct
Natalii Gąsior - klasa 3at
Bartoszowi Miszczukowi - klasa 3at
Magdalenie Lesiuk - klasa 3at
Krzysztofowi Dworczyńskiemu - klasa 3at

Annie Sołopie - klasa 3dt
Natalii Zdanowicz - klasa 3dt
Monice Tukiendorf - klasa 3dt
Patrycji Dziadko - klasa 3dz
Karolinie Miszczak - klasa 3dz
Natalii Pilarskiej - klasa 3dz

   

5 września 2014 r. czytamy „TRYLOGIĘ” Henryka Sienkiewicza

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.
W 2014 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bronisław Komorowski zachęca do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. I Ty odkryj fascynujący świat powieści polskiego noblisty. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Inauguracja roku szkolnego 2014/2105