| Dokumenty | Projekty | UONETPLUS | Współpraca z firmami |

    

Aktualności - Wydarzenia 


Wydarzenia 2010-2012

Wydarzenia 2012/2013

Wydarzenia 2013/2014

Wydarzenia 2014/2015

 

"Więcej zdrowia - więcej życia"

28.01.2016 roku w II Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie odbyła się akcja prozdrowotna podsumowująca projekt "Więcej zdrowia - więcej życia". Uczniowie II LO w Chełmie przygotowali wystąpienia dotyczące zalet aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Pani Anna Roczon, nauczycielka ZSGiH w Chełmie, przeprowadziła pogadankę na temat „Zasad zdrowego żywienia młodzieży”.

„Przysłowia polskie na wesoło w języku niemieckim i rosyjskim”

03 lutego odbył się międzyklasowy konkurs pod hasłem „Przysłowia polskie na wesoło w języku niemieckim i rosyjskim” przygotowany i przeprowadzony przez Panią Wiesławę Orłowską-Krawczak oraz Panią Marzenę Nowosad.
Uczestniczyły w nim 5-osobowe zespoły klas 3bt i 2dt, a kibicowali im koleżanki oraz koledzy z tychże klas.
Celem konkursu była nauka i poszerzenie słownictwa związanego z przysłowiami niemieckimi i rosyjskimi poprzez twórcze przedstawianie ich treści oraz wykorzystanie różnych form przekazu, takich jak: obraz, ruch, zabawa.
Konkurencje były urozmaicone. Uczestnicy losowali polskie przysłowia i podawali ich niemieckie i rosyjskie odpowiedniki, opisywali plakaty ilustrujące je, dobierali do nich podpisy, odgadywali hasła z rysunków wykonywanych na tablicy, rozwiązywali quiz.
Wszystkie konkurencje odbywały się przy wielkim aplauzie publiczności, która mocno trzymała kciuki za swoich reprezentantów.

Zabawa była przednia !!!

STOP NIKOTYNIE

W dniu 02.02.2016 r. w naszej szkole zorganizowaliśmy kampanię antynikotynową, która była tematem przewodnim „Dnia Profilaktyki” realizowanego we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Chełmie. W ramach kampanii odbył się tematyczny konkurs plastyczny dla klas pierwszych i drugich. Plakaty zostały zaprezentowane na korytarzu szkolnym. Autorzy wyróżnionych prac otrzymali gadżety ufundowane przez PSSE w Chełmie. Wykonano również gazetkę propagującą modę na „niepalenie” oraz zaprezentowano szereg materiałów informacyjnych dotyczących szkodliwości nikotyny. Głównym punktem kampanii była prelekcja wygłoszona przez Panią Alicję Bork, kierownika Sekcji Oświaty i Promocji Zdrowia, uzupełniona prezentacją multimedialną. Pełnoletnia młodzież naszej szkoły mogła wziąć udział w badaniu smokolajzerem, który mierzy zawartość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Chętni uczniowie sprawdzili działanie narko-gogli i alko-gogli.


I Chełmskie Forum Doradztwa Zawodowego

W dniu 21.01.2016 r w Chełmskiej Bibliotece Publicznej zorganizowano bankiet z okazji Konferencji I Chełmskiego Forum Doradztwa Zawodowego. Młodzież ZSGiH pod opieką Pani Renaty Wituch zadbała o profesjonalną obsługę kelnerską przyjęcia.

WYŚPIEWAŁA TYTUŁ LAUREATA

20 stycznia w Chełmskiej Bibliotece Publicznej Natalia Dymczuk uczennica kl.4 bt wzięła udział w Świątecznym Koncercie Laureatów Chełmskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie.
Reprezentantka naszej szkoły wyśpiewała III miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Natalia przygotowała się do konkursu pod opieką Pani Renaty Winiarczyk.

Gratulujemy Natalii sukcesu.

MAM TALENT

13 stycznia 2016 roku w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu „Mam Talent”. Imprezę poprowadziła uczennica kl.2dt Karolina Wegiera. Młodzi artyści stanęli przed trudnym zadaniem - przekonać do swojego talentu publikę i jury w składzie: Pani Aneta Wojtowicz, Pani Renata Nowosad i Klaudia Gwóźdź uczennica klasy 3ct.
Swoje talenty prezentowali: raper Arek Kloc, kabaret Franek Jasiocha i Przemek Maksymiuk, gitara i śpiew Bartek Falicki, gitara Patryk Rafalski – śpiew Klaudia Szwarc, wokaliści: Ada Noga, Agnieszka Marciszewska i Krystian Nowakowski.
Po burzliwych obradach jury, gdyż wybór nie był łatwy ze względu na wysoki poziom wykonawców, do następnego etapu zostali zakwalifikowani:
 Ada Noga z piosenką Adel Someone like You,
 Krystian Nowakowski z piosenką zespołu Power Play Nie bo nie.
Najbardziej rozgrzał publikę Krystian piosenką w stylu disco polo, kilkakrotnie bisował, budząc sympatię widowni.

Finał już niebawem, życzymy sukcesów.


Obchody 624 rocznicy powstania Miasta Chełm

W dniu 14.01.2016 roku w Chełmskiej Bibliotece Publicznej zorganizowano Obchody 624 rocznicy powstania Miasta Chełm. Uczniowie klas : 1bt, 1 az, 2 at, 2 bt, 2 dz oraz 3 at pod opieką Pani Anny Roczon i Pani Agnieszki Celińskiej z pełnym zaangażowaniem i profesjonalnie obsługiwali przybyłych gości.


"Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek"

Młodzież ZSGiH miała niebywałą przyjemność przygotować i obsłużyć bankiet uświetniający "Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek", który odbył się w SP nr 7 w dniu 15.01.2016r. Uczniowie klas kelnerskich i cukierniczych pracowali pod opieką P. Joanny Juszczak

   

Sukces cukierników –  uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie

12 stycznia 2016 r. w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie odbył się Wojewódzki Etap XXI Edycji Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik i XIX Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Cukierniczego im. Wojciecha Kandulskiego. Motywem przewodnim części praktycznej wojewódzkiego turnieju był temat: „Głębia oceanu”.

Zmagania młodych cukierników wnikliwie oceniała komisja składająca się z przedstawicieli oświaty, nauczycieli, mistrzów cukiernictwa, a także sponsorów. Uczennice naszej szkoły zajęły czołowe miejsca w obu turniejach.

Agnieszka Skurak – uczennica klasy 3dz, uklasyfikowała się na 2 miejscu w XXI Edycji Ogólnopolskiego Turnieju na  Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik oraz na 4 miejscu w XIX Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Cukierniczego im. Wojciecha Kandulskiego. Do obu turniejów Agnieszkę przygotowała, zarówno pod kątem teoretycznym jak i praktycznym, Pani Renata Wituch.

Karolina Grabowska, uczennica klasy 2az, zajęła wysokie 8 miejsce w XIX Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Cukierniczego im. Wojciecha Kandulskiego. Przygotowywała się do konkursu pod opieką Pani Joanny Juszczak we współpracy z Cukiernią „Świat Tortów”.
Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Agnieszka Skurak będzie reprezentowała woj. lubelskie podczas Ogólnopolskiego Finału Turnieju we Wrocławiu, który odbędzie się w kwietniu 2016 roku.TWORZYMY KSIĄZKĘ KUCHARSKĄ

SZKOLNY KONKURS NA PRZEPIS DO SZKOLNEJ KSIĄŻKI KUCHARSKIEJ - edycja II

REGULAMIN KONKURSU:
1. Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów ZSGiH w Chełmie
2. Uczniowie mają za zadanie przygotowanie przepisu na potrawę (przystawkę lub danie główne)
z wykorzystaniem produktów mlecznych firmy Bieluch, warzyw i owoców
(bez mięsa zwierząt rzeźnych)
3. Dopuszczalne surowce to również ryby, owoce morza oraz jaja.
4. Oprócz przepisu należy podać wartość kaloryczną 1 porcji potrawy
(ilość kcal, białka, tłuszczów, węglowodanów) oraz wykonać ją w domu i zrobić zdjęcie.
5. Przepis wraz z określoną wartością odżywczą 1 porcji potrawy oraz jej zdjęcie powinno być wykonane w formacie doc i zajmować 1 stronę formatu A4.
6. W przepisie należy wymienić wszystkie składniki potrawy wraz z ich ilościami oraz sposób przygotowania dania.
7. Przepisy należy przesyłać drogą mailową na adres: anna-roczon@wp.pl wraz z podaniem imienia
i nazwiska ucznia oraz klasy.
8. Termin nadsyłania przepisów ustala się na 15 lutego 2016 r.
9. Do książki kucharskiej wyłonionych będzie 15 najciekawszych i najsmaczniejszych potraw (decyduje kolejność zgłoszeń)
10. poza tym uczestnicy konkursu będą musieli przygotować i zaprezentować danie
w ilości 3 porcji przed komisją oceniającą . Komisja będzie przyznawać odpowiednią ilość punktów za każdą potrawę.
11. Konkurs i prezentacja potraw odbędzie się w dniu Patrona Szkoły
12. Autorzy 3 najwyżej ocenionych przepisów otrzymają nagrody rzeczowe. Nagrody będą rozdane w dniu otwartym szkoły.
13. Autorzy wszystkich opublikowanych przepisów otrzymają egzemplarz współtworzonej przez nich książki kucharskiej.

Zawody Mistrzostwa ZSGiH w strzelaniu z karabinka sportowego

Dnia 11.12.2015 w Sawinie odbyły się Zawody Mistrzostwa ZSGiH w strzelaniu z karabinka sportowego. Zadanie było współfinansowane ze środków MON. Brało udział 50 osób.

W kategorii dziewcząt uzyskano następując wyniki:
1) Mierzicka Justyna 1 BT - 78 pkt.
2) Kurus Paulina 1 CT  - 75 pkt.
3) Grabowska Małgorzata 3 CT - 73 pkt.

W kategorii chłopców zawody wygrali:
1) Lewczuk Amadeusz 2 BT - 81 pkt
2) Konotopskij Aleksander 1 CT - 73 pkt
3) Czmielewski Maciej 2 BT  - 71 pkt

Było bardzo fajnie, ale trochę zimno.

Opiekunowie:
Sławomir Gołub
Bożena Szukało
Jan Dąbski

 

Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii

Dnia 4.12.2015 Dowódca dywizjonu artylerii samobieżnej I Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki w Chełmie, zaprosił ZSGiH na obchody Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.

W uroczystości uczestniczyła klasa I HT. W trakcie uroczystości była prezentacja sprzętu wojskowego oraz poczęstunek żołnierski (grochówka).

Kiermasz Świąteczny

W dniach 19-20 grudnia 2015 roku na placu Łuczkowskiego odbył się kiermasz świąteczny organizowany przez Urząd Miasta Chełm, w którym uczestniczyła również nasza szkoła.

Galeria zdjęć

 

Spotkanie opłatkowe w Chełmskim Klubie Garnizonowym

W dniu 18.12.2015 roku młodzież naszej szkoły pod opieką P. Ewy Mąki i P. Anny Roczon obsługiwała gości przybyłych na spotkanie opłatkowe do Chełmskiego Klubu Garnizonowego.
Bankiet obsługiwali z pełnym profesjonalizmem i oddaniem uczniowie klas: 1at,2at,2ht,2dz oraz 3bt.

Zostaliśmy Świętym Mikołajem

Klasa 1 ct wykazała piękną inicjatywę i pomogła Świętemu Mikołajowi w jego ciężkiej pracy. Uczniowie zamiast tradycyjnych klasowych mikołajek zorganizowali zbiórkę pieniędzy dla wychowanków Świetlicy Terapeutycznej w Chełmie. Zakupów dokonano w porozumieniu z wychowawcami ze świetlicy, którzy wskazali najbardziej potrzebne produkty żywnościowe. 15 grudnia ogromną paczkę smakołyków zaniosły dzieciom Aleksandra Angeluk i Alicja Lejman pod opieką wychowawcy klasy Kamili Tunickiej i pani pedagog Wandy Pawluk. Wychowankowie i pracownicy świetlicy podziękowali za prezenty oraz serdecznie zaprosili na uroczyste spotkanie wigilijne i wspólne kolędowanie. Przy wigilijnym stole, pod rozświetloną choinką, ogrzani panującą w świetlicy rodzinną atmosferą poczuliśmy prawdziwego ducha Świąt Bożego Narodzenia. Wesołych Świąt!


Indywidualne zawody w pływaniu

Indywidualne zawody w pływaniu na szczeblu ½ finałów wojewódzkich 8.12.2015 r. Świdnik


W zawodach rejonowych reprezentowali nas uczniowie:
1. Anita Krzyżanowska w stylu klasycznym zajmując IV miejsce z czasem 0:47,36
2. Paweł Nowosad w stylu klasycznym zajmując VII miejsce z czasem 0:45,39


Opiekun Bożena Szukało
Serdecznie gratulujemy dobrych startów.


Miejska Licealiada w sztafetach pływackich i startach indywidualnych 2.12.2015 r.

W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w rywalizacji sztafet pływackich
Drużyna męska w składzie:
1. Karol Bałuka
2. Bartosz Barnaś
3. Bartłomiej Kiciak
4. Marcin Kruk
5. Mateusz Mastalerz
6. Michał Michalczuk
7. Kacper Mielniczuk
8. Paweł Nowosad
9. Mateusz Piątek
10. Konrad Wdowicz
11. Marcin Wojdat

Chłopcy dzielnie walczyli i ostatecznie uplasowali się na 5 miejscu.

Indywidualnie wystartowali:
1. Anita Krzyżanowska w stylu klasycznym zajmując II miejsce z czasem 0:47,28
2. Paweł Nowosad w stylu dowolnym zajmując III miejsce z czasem 0:47,65
3. Mateusz Piątek w stylu klasycznym zajmując IV miejsce z czasem 0:48,09
4. Darya Nekrasva w stylu dowolnym zajmując IVmiejsce z czasem 0:34,35
Do zawodów na szczeblu rejonowym zakwalifikowali się:
1. Anita Krzyżanowska
2. Paweł Nowosad

Opiekun Bożena Szukało

 

 

Pod okiem mistrza...

W ostatnich dniach września mieliśmy przyjemność gościć mistrza sztuki kulinarnej Łukasza Konika, który poprowadził warsztaty kulinarne dla młodzieży. Wzięli w nich udział uczniowie klas 3 at i 3 bt, którzy pod jego kierunkiem nauczyli się przygotowywać wyśmienite potrawy regionalne oraz poznali nowoczesne techniki i technologie sporządzania potraw, napojów i deserów. Pan Łukasz Konik zdradził uczniom niektóre sekrety warsztatu szefa kuchni, zaprezentował najlepsze metody i sposoby przyrządzania i serwowania potraw. Największą niespodziankę nasz gość przygotował na zakończenie – chętnym uczniom zaproponował miesięczne praktyki zawodowe w uzdrowisku w Konstancinie – Zdroju.

 

KAROLINA LAUREATKĄ OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA!

11 grudnia 2015 r. w Zespole Szkół Medycznych w Chełmie odbył się etap rejonowy Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Wzięli w niej udział uczniowie ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych Chełma i regionu. Zmierzyli się z testem wiedzy. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 3at - Karolina Cywko i Mateusz Piątek wyłonieni wcześniej w eliminacjach szkolnych.
Karolina Cywko pokonała wszystkich uczestników i zajęła I miejsce.
Jako jedyna będzie reprezentowała nasz rejon w etapie okręgowym w Lublinie.
Mateusz Piątek zajął IV miejsce.

GRATULUJEMY!!!

Cukiernicze zmagania w ZSGiH

Szkolny etap Konkursu na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik za nami. 26 listopada 2015 r. w turniejowych zmaganiach wzięli udział uczniowie klasy 2 az i 3 dz. Konkurs przebiegał w dwóch etapach: w części teoretycznej uczniowie musieli wykazać się znajomością zagadnień z zakresu technologii produkcji cukierniczej, techniki w produkcji cukierniczej oraz bhp. W drugiej uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności praktyczne, przygotowując tort okolicznościowy, a także figurki z masy cukrowej. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Głębia oceanu”.
Komisja konkursowa w składzie Pani Iwona Prończuk, Pani Zofia Wawryszuk i Pani Renata Wituch wyłoniła laureatów:
I miejsce zajęła Agnieszka Skurak - uczennica klasy 3 dz,
II miejsce zajęła Karolina Grabowska - uczennica klasy 2 az,
III miejsce zajęła Klaudia Szponar - uczennica klasy 3 dz.
Przed młodymi adeptami sztuki cukierniczej kolejne trudy związane z etapem wojewódzkim, który odbędzie się 12 stycznia 2016 r. w Lublinie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

IV MIĘDZYGIMNAZJALNA OLIMPIADA „ABC PROFILAKTYKI HIV/AIDS”

3 grudnia 2015 r. w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS w naszej szkole odbyło się już po raz IV podsumowanie Międzygimnazjalnej Olimpiady „ABC profilaktyki HIV/AIDS”. Konkurs został zorganizowany we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Chełmie. Uczestnicy reprezentowali 14 gimnazjów z Chełma i powiatu. Zmierzyli się z testem wiedzy oraz wykonali plakaty tematyczne.

W konkursie wiedzy zwyciężyli:
I miejsce - Dawid Mil z ZSO w Dorohusku,
II miejsce – Dominika Karczmarczyk ZS w Dubience,
III miejsce – Joanna Olucha ZS w Sawinie.

W konkursie plastycznym przyznano cztery nagrody ex aequo uczennicom:
Aleksandrze Sawie - Gimnazjum w Żółtańcach,
Weronice Auguściuk - Gimnazjum nr 8 w Chełmie,
Oliwii Gołębiowskiej - Gimnazjum w Siedliszczu,
Kamili Kwaśnik - Gimnazjum w Dubience.

Kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia – Pani Alicja Bork przedstawiła najnowsze dane dotyczące zakażeń HIV. Młodzież ZSGiH w Chełmie zaprezentowała inscenizację tematyczną.
Patronat medialny nad konkursem objął Super Tydzień Chełmski oraz Radio Bon Ton.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody i upominki ufundowane przez ZSGiH w Chełmie, PSSE w Chełmie oraz Super Tydzień Chełmski.
Nad organizacją i przebiegiem konkursu czuwała Pani Anna Jawornicka Dobosz, Pani Monika Emerla.

„Młoda Krew Ratuje Życie”

27 listopada br. odbyło się podsumowanie XII edycji Turnieju Honorowego Krwiodawstwa, pt.: „Młoda Krew Ratuje Życie”. W tej edycji kolejny raz zajęliśmy zaszczytne II miejsce w kategorii szkół średnich. To zasługa naszej pełnoletniej młodzieży która oddała w roku szkolnym 2014/2015 ponad 53 litry krwi.
Pani Dyrektor Marta Mazurek odebrała nagrodę z rąk przedstawicieli PCK. Wśród 63 krwiodawców z naszej szkoły najwięcej krwi w okresie od 1.09.2014 do 30.06.2015 oddali:
Domański Paweł – absolwent -1,8 l
Wlizło Piotr – absolwent – 1,8 l
Margol Ewa -1,8 l
Gardziński Krzysztof -1,8 l

WSZYSTKIM HONOROWYM KRWIODAWCOM DZIĘKUJEMY!

 

Targi Cukiernicze i Lodziarskie ExpoSweet 2016 w Warszawie

Dyrekcja i nauczyciele przedmiotów zawodowych ZSGiH w Chełmie organizują wyjazd uczniów na Targi Cukiernicze i Lodziarskie ExpoSweet 2016 w Warszawie, które odbędą się dnia 24 lutego 2016 r.
Targi oferują poznanie i wypróbowanie wielu produktów i surowców. Można będzie poznać najnowsze rozwiązania techniczne i technologiczne z branży cukierniczej i ciastkarskiej. Organizatorzy zapraszają na pokazy, seminaria oraz promocje m.in. :
• Międzynarodowy Konkurs Tortów,
• Puchar Polski w Carviningu,
• Mistrzostwa Polski w Deserach
• VI Mistrzostwa Polski Uczniów Szkół Cukierniczych
Chętni z wszystkich klas (nie tylko cukiernicy) powinni zgłaszać się do nauczycieli przedmiotów zawodowych lub kierownika szkolenia praktycznego p. Iwony Prończuk w terminie do 22.01.2016 r.
Odpłatność w wysokości ok. 40 zł należy wnieść w terminie do 22.01.2015 r.

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W dniu 25 listopada 2015 roku Samorząd Uczniowski, Biblioteka Szkolna, Szkolne Koło Caritas, Pani Renata Nowosad i Pani Wanda Pawluk z okazji „Światowego Dnia Misia Pluszowego” zorganizowali zbiórkę pluszowych misiów i zabawek. Reakcja naszej młodzieży na zbiórkę była imponująca.

Organizatorzy akcji nie spodziewali się takiego odzewu. Uczniowie, którzy przynieśli zabawki byli zwolnieni z odpowiedzi ustnej i pracy domowej. Zabawki zostaną przekazane potrzebującym dzieciom.

Serdecznie dziękujemy darczyńcom!


WARSZTATY TRADYCYJNYCH OZDÓB BOŻONARODZENIOWYCH

W dniach 24 i 25 listopada odbyła się I edycja „Warsztatów Tradycyjnych Ozdób Bożonarodzeniowych” przygotowana przez Samorząd Uczniowski, Bibliotekę Szkolną, Szkolne Koło Caritas, Panią Renatę Nowosad i Panią Wandę Pawluk. Honorowym gościem wydarzenia była Pani Joanna Sztompka, która przeprowadziła dwudniowe warsztaty.

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły pod czujnym okiem pani Joanny Sztompki przygotowywali ozdoby Bożonarodzeniowe oraz świetnie bawili się i integrowali.

Wszystkim nauczycielom i uczniom serdecznie dziękujemy za udział w warsztatach.

XXVI Bieg Niepodległości

10 listopada 2015r w Biegu Niepodległości wystartowało 725 uczestników w różnych kategoriach wiekowych i na różnych dystansach.

Naszą szkołę, na dystansie 1300m reprezentowało 20 uczniów:

1. Paula Sydoruk 1ct
2. Anna Król 3at
3. Patrycja Grzesiuk 2bt
4. Daria Hladka 1ht
5. Patrycja Panasiuk 2 at
6. Marta Uraziuk 2 at
7. Paulina Bondaruk 2 at
8. Dominika Czuluk 2 at
9. Paulina Sitarz 2 at
10. Natalia Semeniuk 2 at
11. Karolina Grabowiecka 2 at
12. Norbet Dudek 3az
13. Robert Matwiejczuk 3az
14. Mateusz Mastalerz 3at
15. Łukasz Tokarz 2ht
16. Dominik Sadowski 1bt
17. Arkadiusz Kloc 3dz
18. Marcin Wojdat 2 at
19. Mariusz Jóźwicki 2at
20. Rafał Rojewski3 bt


W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęliśmy IV miejsce.

Indywidualnie sukces odniosły dziewczęta zajmując wysokie miejsce:
Paula Sydoruk IV miejsce
Anna Król V miejsce
Patrycja Grzesiuk VII miejsce

Wśród chłopców najwyżej uplasował się
Norbet Dudek zajmując wysokie VII miejsce

Wszystkim gratulujemy ukończenia biegu.
   

Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Chełm

W dniu 23 listopada 2015 roku w naszej szkole odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Chełm. W wyborcze szranki stanęło czterech kandydatów, spośród których decyzją uczniów to Agnieszka Wronka z klasy 1 ct oraz Bartłomiej Falicki z klasy 1 at zostaną radnymi kolejnej kadencji. Gratulacje!
Dziękujemy uczniom, którzy do tej pory zasiadali w Młodzieżowej Radzie, a nowo wybranym radnym życzymy kreatywności i konsekwencji w podejmowaniu działań. Jesteśmy przekonani, że będziecie nas godnie reprezentować. Powodzenia!

   

Integracyjny mecz Ukraina-Polska

W dniu 17 listopada 2015 roku w naszej szkole zorganizowany został integracyjny mecz siatkówki Ukraina-Polska. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:0 dla reprezentacji Polski, ale przecież nie o wynik chodziło! We wrześniu grupa uczniów z Ukrainy podjęła naukę w naszej szkole, więc mecz był świetną okazją do spotkania, wzajemnego poznania się i nawiązania znajomości. Wszyscy uczestnicy bawili się świetnie, otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz symboliczne nagrody. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 1 at oraz 1 ht. Mecz przygotowali nauczyciele: Aneta Wójtowicz, Switlana Tereszczuk, Janusz Lesicki, Piotr Radzięciak oraz Tomasz Gwiazda.


   
   

Gość z Ukrainy

   

Międzynarodowea konferencja na temat stanu szkolnictwa zawodowego

  

3 listopada br. zostaliśmy zaproszeni przez Wyższą Szkołę Zawodową w Nowowołyńsku do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji na temat stanu szkolnictwa zawodowego. W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie nowowołyńskiej szkoły, wzięli udział dyrektorzy wielu ukraińskich szkół zawodowych, a także przedstawiciele lokalnych władz oraz instytucji wspierających kształcenie i rozwój młodzieży. W czasie konferencji przedstawiono sytuację i zasady funkcjonowania zawodowych szkół średnich na Ukrainie, a także zapoznano zebranych z propozycjami reform.

Pani Dyrektor Marta Mazurek w swoim wystąpieniu omówiła sytuację szkół zawodowych w Polsce, zasady ich finansowania i prowadzenia, możliwości pozyskiwania dodatkowych środków z funduszu Unii Europejskiej oraz nawiązywania współpracy z zakładami pracy. Wypowiedź Pani Dyrektor wywołała lawinę pytań ze strony dyrektorów ukraińskich szkół, którzy chcieli dowiedzieć się więcej na temat polskiego systemu edukacji w obszarze szkolnictwa zawodowego.

Następna część konferencji poświęcona była wychowaniu patriotycznemu młodzieży. Zaprezentowano dokonania uczniów z placówek ukraińskich, a nasze działania w ramach edukacji patriotycznej przedstawiła pani Switłana Tereszczuk.

 Po części oficjalnej gospodarze podjęli wszystkich uczestników uroczystym obiadem w prowadzonej przez nowowołyńską szkołę restauracji.

Dziękujemy za zaproszenie i życzliwe przyjęcie oraz czekamy na rewizytę..

   

Targi Przemysłu Piekarskiego i Cukierniczego Bakepol w Lublinie.

W dniu 13.10.2015r. uczniowie klas cukierniczych ZSGiH pod opieką P. Agnieszki Celińskiej, P. Joanny Juszczak i P. Renaty Wituch, wzięli udział w Targach Przemysłu Piekarskiego i Cukierniczego Bakepol w Lublinie.
Piąta edycja targów odbywała się pod hasłem „Nowoczesne technologie w służbie smaku”. Młodzież mogła degustować produkty wytworzone z naturalnych i tradycyjnych surowców spożywczych, a także skorzystać z możliwości zapoznania się z najnowszymi technologiami oraz innowacyjnymi rozwiązaniami produkcyjnym w piekarniach, cukierniach i lodziarniach.
Uczniowie klasy 2az: Karolina Grabowska i Jarosław Kilian, korzystając z praktycznej lekcji pod okiem wykwalifikowanych rzemieślników, sprawdzili swoje umiejętności manualne. W specjalnie przygotowanej strefie pokazowej Forum Piekarskie - Zdrowe Pieczywo, formowali i wypiekali: rogale marcińskie, obwarzanki, cebularze lubelskie i chałki, które dzięki użyciu najwyższej jakości mąk, zbóż i ziołowych dodatków mogą mieć prozdrowotny wpływ na organizm człowieka.

 

   

OGŁOSZENIA

 

„Ptaki wokół nas”

Uczniowie naszej szkoły w ramach projektu „Ptaki wokół nas” wzięli udział w konkursie wiedzy zorganizowanym przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych i Stowarzyszenie Lokalna Akcja na Rzecz Środowiska Ziemi Chełmskiej.
Konkurs odbył się 22 października 2015 r. Naszą placówkę reprezentowały trzy drużyny: K. Andruszak i M. Dąbrowska z kl. 3bt, Sz. Piech i R. Burda z kl. 3at oraz P. Rzeźnik i D. Dyczko z kl. 3bt.
Konkurs zakończył się sukcesem drużyny z klasy 3at - Radosław Burda i Szymon Piech wywalczyli zaszczytne II miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie odebrali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe z rąk przedstawicieli organizatorów.

 

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW 2015

17 października 2015 r. z naszej szkoły wyruszyła pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę. Wzięło w niej udział 74 uczniów, którym towarzyszyli: Pani Aneta Starczewska - wicedyrektor szkoły, katechetka Pani Renata Winiarczyk, wychowawcy oraz pracownicy placówki. Opiekę duchową nad uczestnikami pielgrzymki sprawował ks. Przemysław Ruszniak.
Mimo niesprzyjającej pogody maturzyści mieli okazję doświadczyć wyjątkowego klimatu Jasnej Góry. Tam przed wizerunkiem Matki Częstochowskiej zawierzali swoje dorosłe, czasem trudne, życie. Uczniowie z powagą i skupieniem uczestniczyli w Eucharystii i w Drodze Krzyżowej. Na pochwałę zasługuje nasz poczet sztandarowy, który pięknie i godnie reprezentował społeczność szkolną ZSGiH w czasie uroczystości.
Po powrocie z pielgrzymki wielu uczniów deklarowało, że wróci, już indywidualnie, na Jasną Górę, by czerpać u źródeł siły w dorosłym życiu. Wyjazd był wspaniałą okazją do pogłębienia koleżeńskich więzi i wartości chrześcijańskich we wspólnocie tegorocznych maturzystów. Na pochwałę zasługuje bardzo wysoki poziom kultury osobistej zaprezentowany przez naszych wychowanków w czasie pielgrzymki.


 

Dzień Edukacji Narodowej

16 października 2015 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w której uczestniczyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy naszej szkoły.
Serdeczne podziękowania i życzenia wszystkim pracownikom szkoły w imieniu uczniów przekazała Karolina Wegiera przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Następnie słowa uznania i wdzięczności do nauczycieli i pracowników szkoły skierowali w imieniu rodziców Pani Krystyna Choińska i Pan Andrzej Jaroszyński. Pani Dyrektor Marta Mazurek w swoim wystąpieniu serdecznie podziękowała nauczycielom za trud włożony w pracę dydaktyczno–wychowawczą z młodzieżą a pracownikom administracji i obsługi za troskę o sprawne funkcjonowanie placówki.
Akademię uświetniła humorystyczna część artystyczna przygotowana przez uczniów 1at, 1bt, 3ct, 2dt, 4ct pod opieką Pana Tomasza Gwiazdy. Dekorację wykonali uczniowie pod kierunkiem Pani Marzeny Nowosad.Odznaczenia dla nauczycieli ZSGiH

13 października 2015 roku w Urzędzie Gminy w Urszulinie odbyła się uroczystość Dnia Edukacji Narodowej, w której udział wzięli nauczyciele i pracownicy oświaty z powiatu chełmskiego, krasnostawskiego, włodawskiego oraz miasta Chełm.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Pan Tadeusz Sławecki - wiceminister edukacji, Pan Marian Starownik - wicewojewoda lubelski oraz Pani Anna Szczypińska - wicekurator Kuratorium Oświaty w Lublinie.
Wśród wyróżnionych znaleźli się nauczyciele ZSGiH w Chełmie.
Pani Teresa Latos została uhonorowana Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.
Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę wyróżniono Panią Iwonę Jarząbek-Starzyńską, Panią Zofię Jędraczkę, Panią Ewę Lisiecką i Panią Marzannę Stus.
Medalem Brązowym odznaczono Panią Annę Jawornicką – Dobosz i Panią Monikę Emerlę.

Gratulujemy wyróżnień i życzymy dalszych sukcesów.

 

„Nauczycielem jest ten, kto potrafi z trudnych rzeczy uczynić łatwe.”
Ralph Waldo Emerson

Z okazji Święta Edukacji Narodowej
Dyrekcji, całemu Gronu Pedagogicznemu, pracownikom administracji
i obsługi oraz emerytowanym nauczycielom i pracownikom ZSGiH
w Chełmie życzymy sukcesów w pracy zawodowej, szczęścia w życiu osobistym oraz spełnienia wszystkich marzeń.

Weekend pełen biegania

W sobotę 19.10.2015 r. miały miejsce bardzo ważne wydarzenia dla podopiecznych Funduszu Caritas Dzieciom. W tym dniu zawodnicy i sponsorzy Biegu Caritas przełożyli swój wysiłek na konkretną pomoc – ciepłe posiłki, wyprawki szkolne, stypendia, wypoczynek, dofinansowanie operacji i rehabilitacji dla potrzebujących dzieci w archidiecezji lubelskiej. Dzięki nim zostały zebrane niezbędne środki finansowe na ten cel!
Przewidziane były dwa rodzaje zawodów: bieg i rajd rowerowy na 2,5km. Było to wydarzenie o wyjątkowej skali. Zgłosiło się zawodników, których wspierało 215 sponsorów. Z naszej szkoły w biegu brali udział nauczyciele : p. Bożenka , p.Janusz i ks. Przemek i uczniowie. Wolontariusze Szkolnych Kół Caritas zadbali o poczęstunek , atrakcje w postaci szybkiego kursu zumby i innych tańców a także malowanie twarzy.

   
   

Ogłoszenie

UWAGA!!
Uczniowie chętni do udziału w kolejnej edycji Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu proszeni są o zgłoszenie udziału do nauczycieli przedmiotów zawodowych gastronomicznych do 20 X. 2015 roku. Etap szkolny olimpiady odbędzie się 5 listopada 2015 r. w ZSGiH.
Tematyka przewodnia tegorocznej olimpiady to "Żywność Prozdrowotna".

Ogłoszenie

Stowarzyszenie Rozwoju Logistyki i Eksportu Kresy z Chełma wraz z Polskim Stowarzyszeniem Dziennikarzy na Ukrainie im. Józefa Ignacego Kraszewskiego z Łucka organizuje zbiórkę książek dla ukraińskich dzieci i młodzieży.

Samorząd Uczniowski i biblioteka zwracają się z ogromną prośbą do społeczności naszej szkoły o wsparcie zbiórki, która ma na celu utworzenie polskiej biblioteki w Liceum Technologicznym nr 24 w Łucku.

Książki mogą być nowe lub używane w dobrym stanie. Mile widziana jest beletrystyka, literatura piękna, słowniki, podręczniki do wszystkich przedmiotów na wszystkich poziomach nauczania. Bibliotece przydadzą się również płyty z filmami i piosenkami polskimi. 

Książki i płyty należy przekazać p. Renacie Nowosad, p. Renacie Worlickiej – Kądziela lub bibliotece szkolnej w terminie do 10.10.2015 roku.

Samorząd Uczniowski
Biblioteka szkolna
Anna Berbecka
Renata Nowosad
Tomasz Gwiazda
Katarzyna Oliwiak
Renata Worlicka Kądziela

Akcja "Sprzątanie świata"

Piątek 18 września br. był dla nas bardzo pracowity. Uczniowie klas 1bt, 1ct,1az wraz z wychowawcami wzięli udział w akcji "Sprzątanie świata" i wyposażeni w foliowe worki oraz rękawice wyruszyli porządkować wyznaczone tereny. Pogoda nam sprzyjała, parkowe ławeczki kusiły i niejeden z nas marzył, by rozkoszować się ostatnim gorącym letnim dniem, ale nie było mowy o słodkim lenistwie. Walka ze śmieciami, choć ciężka, okazała się w pełni wygrana. Nie ominęliśmy żadnego papierka, opakowania po słodyczach, strzępka gazety. Wyzbieraliśmy puste i potłuczone butelki. Uporządkowaliśmy w ten sposób część ul. Reformackiej, park miejski oraz plac przy ul. Lutosławskiego. Było warto! Przyjemnie przecież patrzeć na czyściutkie skwery. Kolejna taka akcja w przyszłym roku i już dziś wiemy, że będziemy w niej uczestniczyć.

 
 
     

Bankiet w Chełmskiej Bibliotece Publicznej

Tak prezentowali się uczniowie ZSGiH podczas bankietu zorganizowane w Chełmskiej Bibliotece Publicznej w dniu 17.09.2015 r. Młodzież przygotowała poczęstunek, nakrycie stołu wraz z dekoracją oraz obsługiwała uczestników przyjęcia zgodnie z obowiązującymi zasadami. Opiekunami uczniów były: P. Joanna Juszczak i P. Renata Wituch.

 

Warsztaty "Zdrowa Mama - Zdrowe Dziecko"

W dniach: 9, 23 czerwca oraz 15 września 2015 roku w Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbyły się 3 spotkania warsztatowe pt.: "Zdrowa Mama - Zdrowe Dziecko". Dotyczyły one tematyki zdrowego żywienia kobiet w ciąży, dzieci do 6 miesiąca życia oraz dzieci do lat 3.
Warsztaty prowadziła Pani Anna Roczon, a poczęstunek dla uczestników oraz obsługę warsztatów przygotowały uczennice z koła dietetycznego: Paulina Bondaruk, Dominika Czuluk oraz Marta Uraziuk z klasy 2at.
Uczestnicy najpierw wysłuchali krótkich wykładów dotyczących zasad zdrowego żywienia a następnie mieli okazję spróbowania pysznych potraw przygotowanych przez uczniów ZSGiH.

   
   
   

Uroczysta sesja Rady Miasta

W dniu 14.09.2015 roku w Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta
a następnie bankiet z okazji 25 lecia Samorządu Miasta Chełm.
Młodzież z klas: 1bt, 2dz, 2at, 3ct, oraz 3az pod opieką P. Barbary Struskiej, Anny Roczon oraz Zofii Jędraczki jak zwykle spisała się na medal profesjonalnie obsługując przybyłych gości.
Wszyscy obecni chwalili smaczne i pięknie podane potrawy przygotowane przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły

   

SYMBOLE ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY W CHEŁMIE

 5 września Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej kończącej pobyt symboli Światowych Dni Młodzieży w Chełmie.

Ciekawa jest historia symboli …
Krzyż Światowych Dni Młodzieży wykonano w 1983 r. z okazji rozpoczęcia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia (25.03.1983 – 22.04.1984). Na prośbę młodych św. Jan Paweł II przekazał krzyż w 1984 r. młodzieży świata.
Ojciec Święty powierzając im krzyż w Niedzielę Zmartwychwstania, mówił:
„Droga młodzieży, na zakończenie Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa! Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie.”
św. Jan Paweł II, Rzym, 22 kwietnia 1984

Na początku młodzi zabrali krzyż do Centrum San Lorenzo, domu młodzieży założonego przez św. Jana Pawła II w Watykanie. Stamtąd wyruszał on w kolejne podróże.
Najpierw na Dni Katolików do Niemiec (1984 r.), a potem do kolejnych krajów europejskich.
W 1987 r. krzyż po raz pierwszy przewieziono poza Europę do w Buenos Aires, gdzie odbył się II Światowy Dzień Młodzieży. Tak rozpoczęła się pielgrzymka krzyża po całym świecie.

Krzyż był już na wszystkich kontynentach, także w krajach doświadczanych wojnami i konfliktami. Młodzi niosą go zarówno do sanktuariów i miejsc wydarzeń religijnych, jak też tam, gdzie na co dzień potrzeba świadectwa wiary. Przy nim modlono się w miejscu zamachów na World Trade Center w Nowym Jorku i w Rwandzie dotkniętej skutkami okrutnej wojny domowej. Odwiedził siedzibę ONZ oraz niezliczone szkoły, szpitale i więzienia.

Ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani) należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Po raz pierwszy na Światowych Dniach Młodzieży Matka Boża w tym wizerunku pojawiła się w 2000 r., kiedy kopię ikony umieszczono przy papieskim ołtarzu na Tor Vergata. W 2003 r. papież powierzył młodym kopię ikony, by wraz z krzyżem wędrowała po świecie.
Od 14.04.2014 r. Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego pielgrzymuje po polskich diecezjach, przygotowując Polaków na Światowe Dni Młodzieży, które będą miały miejsce w Krakowie w dniach 26.07 - 31.07 2016 r.

Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa

5 września 2015 r. na dziedzińcu szkoły spotkali się nauczyciele i uczniowie naszej placówki, by wziąć aktywny udział w akcji Narodowe Czytanie "Lalki" B. Prusa.
Lektura powieści przybliżyła wszystkim realia życia społeczeństwa Warszawy końca XIX wieku. Poznaliśmy też przemyślenia, troski, stosunek do pracy i spraw narodu bohaterów utworu.
Dziękujemy miłośnikom czytelnictwa za zaangażowanie w akcję.
Czytajmy przez cały rok w domu, szkole, w czasie wakacji…, czytajmy, by zdobywać wiedzę, czytajmy dla przyjemności…

Kilka cytatów z Lalki Bolesława Prusa
„Szczęście każdy nosi w sobie.”
„(…)głupstwo całe życie, którego początku nie pamiętamy, a końca nie znamy… Gdzież prawda?”
„ Bywają wielkie zbrodnie na świecie, ale chyba największą jest zabić miłość.”
„Czarodziejskie ogrody, bogate pałace, piękne królewny, wierna służba i gotowi do ofiar przyjaciele, wszystko to ma się za pieniądze...”
„Człowiek jest wtedy najszczęśliwszy, kiedy dokoła siebie widzi to, co nosi w sobie samym...”
„Jakież to pospolite sprężyny wywołują ruch w świecie: trochę węgla ożywia okręt, trochę serca – człowieka...”
„Kto nie idzie naprzód, cofa się.”
„ (...) najlepszym lekarstwem na nasze własne kłopoty jest cudze nieszczęście.”
„Miłość patrzy przez mikroskop.”


 

Targi Przemysłu Cukierniczego i Piekarskiego "Bakepol" w Lublinie

Zapraszamy do udziału w Targach Przemysłu Cukierniczego i Piekarskiego Bakepol w Lublinie dnia 13.10.2015 r. Bilet wstępu na targi 7 zł + koszty dojazdu. Zainteresowane osoby proszone są o kontakt z Nauczycielami: Joanną Juszczak, Renatą Wituch do dnia 11.09.2015 roku.

 

Akcja "Narodowe czytanie"

Prezydent zaprasza na  "Narodowe czytanie"

 

Perygrynacja w Bazylice

   

Inauguracja roku szkolnego 2015/2016

1 września 2015 r. o godz. 9.00 w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Pani dyrektor Marta Mazurek serdecznie powitała grono pedagogiczne, rodziców i przede wszystkim uczniów po wakacyjnej przerwie, życząc wszystkim zapału i wytrwałości w codziennej pracy. Nawiązała również w swoim wystąpieniu do 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Następnie w sali gimnastycznej odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Po części oficjalnej głos zabrali uczniowie klas starszych, którzy w z dużą dozą humoru przyjęli ”pierwszaków” do społeczności uczniowskiej „Gastronomów”.