| Dokumenty | Projekty | UONETPLUS | Współpraca z firmami |

    

Aktualności - Wydarzenia 


Wydarzenia 2010-2012

Wydarzenia 2012/2013

Wydarzenia 2013/2014

Wydarzenia 2014/2015

 

XXVI Bieg Niepodległości

10 listopada 2015r w Biegu Niepodległości wystartowało 725 uczestników w różnych kategoriach wiekowych i na różnych dystansach.

Naszą szkołę, na dystansie 1300m reprezentowało 20 uczniów:

1. Paula Sydoruk 1ct
2. Anna Król 3at
3. Patrycja Grzesiuk 2bt
4. Daria Hladka 1ht
5. Patrycja Panasiuk 2 at
6. Marta Uraziuk 2 at
7. Paulina Bondaruk 2 at
8. Dominika Czuluk 2 at
9. Paulina Sitarz 2 at
10. Natalia Semeniuk 2 at
11. Karolina Grabowiecka 2 at
12. Norbet Dudek 3az
13. Robert Matwiejczuk 3az
14. Mateusz Mastalerz 3at
15. Łukasz Tokarz 2ht
16. Dominik Sadowski 1bt
17. Arkadiusz Kloc 3dz
18. Marcin Wojdat 2 at
19. Mariusz Jóźwicki 2at
20. Rafał Rojewski3 bt


W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęliśmy IV miejsce.

Indywidualnie sukces odniosły dziewczęta zajmując wysokie miejsce:
Paula Sydoruk IV miejsce
Anna Król V miejsce
Patrycja Grzesiuk VII miejsce

Wśród chłopców najwyżej uplasował się
Norbet Dudek zajmując wysokie VII miejsce

Wszystkim gratulujemy ukończenia biegu.
   

Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Chełm

W dniu 23 listopada 2015 roku w naszej szkole odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Chełm. W wyborcze szranki stanęło czterech kandydatów, spośród których decyzją uczniów to Agnieszka Wronka z klasy 1 ct oraz Bartłomiej Falicki z klasy 1 at zostaną radnymi kolejnej kadencji. Gratulacje!
Dziękujemy uczniom, którzy do tej pory zasiadali w Młodzieżowej Radzie, a nowo wybranym radnym życzymy kreatywności i konsekwencji w podejmowaniu działań. Jesteśmy przekonani, że będziecie nas godnie reprezentować. Powodzenia!

   

Integracyjny mecz Ukraina-Polska

W dniu 17 listopada 2015 roku w naszej szkole zorganizowany został integracyjny mecz siatkówki Ukraina-Polska. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:0 dla reprezentacji Polski, ale przecież nie o wynik chodziło! We wrześniu grupa uczniów z Ukrainy podjęła naukę w naszej szkole, więc mecz był świetną okazją do spotkania, wzajemnego poznania się i nawiązania znajomości. Wszyscy uczestnicy bawili się świetnie, otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz symboliczne nagrody. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 1 at oraz 1 ht. Mecz przygotowali nauczyciele: Aneta Wójtowicz, Switlana Tereszczuk, Janusz Lesicki, Piotr Radzięciak oraz Tomasz Gwiazda.


   
   

Gość z Ukrainy

   

Międzynarodowea konferencja na temat stanu szkolnictwa zawodowego

  

3 listopada br. zostaliśmy zaproszeni przez Wyższą Szkołę Zawodową w Nowowołyńsku do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji na temat stanu szkolnictwa zawodowego. W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie nowowołyńskiej szkoły, wzięli udział dyrektorzy wielu ukraińskich szkół zawodowych, a także przedstawiciele lokalnych władz oraz instytucji wspierających kształcenie i rozwój młodzieży. W czasie konferencji przedstawiono sytuację i zasady funkcjonowania zawodowych szkół średnich na Ukrainie, a także zapoznano zebranych z propozycjami reform.

Pani Dyrektor Marta Mazurek w swoim wystąpieniu omówiła sytuację szkół zawodowych w Polsce, zasady ich finansowania i prowadzenia, możliwości pozyskiwania dodatkowych środków z funduszu Unii Europejskiej oraz nawiązywania współpracy z zakładami pracy. Wypowiedź Pani Dyrektor wywołała lawinę pytań ze strony dyrektorów ukraińskich szkół, którzy chcieli dowiedzieć się więcej na temat polskiego systemu edukacji w obszarze szkolnictwa zawodowego.

Następna część konferencji poświęcona była wychowaniu patriotycznemu młodzieży. Zaprezentowano dokonania uczniów z placówek ukraińskich, a nasze działania w ramach edukacji patriotycznej przedstawiła pani Switłana Tereszczuk.

 Po części oficjalnej gospodarze podjęli wszystkich uczestników uroczystym obiadem w prowadzonej przez nowowołyńską szkołę restauracji.

Dziękujemy za zaproszenie i życzliwe przyjęcie oraz czekamy na rewizytę..

   

Targi Przemysłu Piekarskiego i Cukierniczego Bakepol w Lublinie.

W dniu 13.10.2015r. uczniowie klas cukierniczych ZSGiH pod opieką P. Agnieszki Celińskiej, P. Joanny Juszczak i P. Renaty Wituch, wzięli udział w Targach Przemysłu Piekarskiego i Cukierniczego Bakepol w Lublinie.
Piąta edycja targów odbywała się pod hasłem „Nowoczesne technologie w służbie smaku”. Młodzież mogła degustować produkty wytworzone z naturalnych i tradycyjnych surowców spożywczych, a także skorzystać z możliwości zapoznania się z najnowszymi technologiami oraz innowacyjnymi rozwiązaniami produkcyjnym w piekarniach, cukierniach i lodziarniach.
Uczniowie klasy 2az: Karolina Grabowska i Jarosław Kilian, korzystając z praktycznej lekcji pod okiem wykwalifikowanych rzemieślników, sprawdzili swoje umiejętności manualne. W specjalnie przygotowanej strefie pokazowej Forum Piekarskie - Zdrowe Pieczywo, formowali i wypiekali: rogale marcińskie, obwarzanki, cebularze lubelskie i chałki, które dzięki użyciu najwyższej jakości mąk, zbóż i ziołowych dodatków mogą mieć prozdrowotny wpływ na organizm człowieka.

 

   

OGŁOSZENIA

 

„Ptaki wokół nas”

Uczniowie naszej szkoły w ramach projektu „Ptaki wokół nas” wzięli udział w konkursie wiedzy zorganizowanym przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych i Stowarzyszenie Lokalna Akcja na Rzecz Środowiska Ziemi Chełmskiej.
Konkurs odbył się 22 października 2015 r. Naszą placówkę reprezentowały trzy drużyny: K. Andruszak i M. Dąbrowska z kl. 3bt, Sz. Piech i R. Burda z kl. 3at oraz P. Rzeźnik i D. Dyczko z kl. 3bt.
Konkurs zakończył się sukcesem drużyny z klasy 3at - Radosław Burda i Szymon Piech wywalczyli zaszczytne II miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie odebrali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe z rąk przedstawicieli organizatorów.

 

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW 2015

17 października 2015 r. z naszej szkoły wyruszyła pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę. Wzięło w niej udział 74 uczniów, którym towarzyszyli: Pani Aneta Starczewska - wicedyrektor szkoły, katechetka Pani Renata Winiarczyk, wychowawcy oraz pracownicy placówki. Opiekę duchową nad uczestnikami pielgrzymki sprawował ks. Przemysław Ruszniak.
Mimo niesprzyjającej pogody maturzyści mieli okazję doświadczyć wyjątkowego klimatu Jasnej Góry. Tam przed wizerunkiem Matki Częstochowskiej zawierzali swoje dorosłe, czasem trudne, życie. Uczniowie z powagą i skupieniem uczestniczyli w Eucharystii i w Drodze Krzyżowej. Na pochwałę zasługuje nasz poczet sztandarowy, który pięknie i godnie reprezentował społeczność szkolną ZSGiH w czasie uroczystości.
Po powrocie z pielgrzymki wielu uczniów deklarowało, że wróci, już indywidualnie, na Jasną Górę, by czerpać u źródeł siły w dorosłym życiu. Wyjazd był wspaniałą okazją do pogłębienia koleżeńskich więzi i wartości chrześcijańskich we wspólnocie tegorocznych maturzystów. Na pochwałę zasługuje bardzo wysoki poziom kultury osobistej zaprezentowany przez naszych wychowanków w czasie pielgrzymki.


 

Dzień Edukacji Narodowej

16 października 2015 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w której uczestniczyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy naszej szkoły.
Serdeczne podziękowania i życzenia wszystkim pracownikom szkoły w imieniu uczniów przekazała Karolina Wegiera przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Następnie słowa uznania i wdzięczności do nauczycieli i pracowników szkoły skierowali w imieniu rodziców Pani Krystyna Choińska i Pan Andrzej Jaroszyński. Pani Dyrektor Marta Mazurek w swoim wystąpieniu serdecznie podziękowała nauczycielom za trud włożony w pracę dydaktyczno–wychowawczą z młodzieżą a pracownikom administracji i obsługi za troskę o sprawne funkcjonowanie placówki.
Akademię uświetniła humorystyczna część artystyczna przygotowana przez uczniów 1at, 1bt, 3ct, 2dt, 4ct pod opieką Pana Tomasza Gwiazdy. Dekorację wykonali uczniowie pod kierunkiem Pani Marzeny Nowosad.Odznaczenia dla nauczycieli ZSGiH

13 października 2015 roku w Urzędzie Gminy w Urszulinie odbyła się uroczystość Dnia Edukacji Narodowej, w której udział wzięli nauczyciele i pracownicy oświaty z powiatu chełmskiego, krasnostawskiego, włodawskiego oraz miasta Chełm.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Pan Tadeusz Sławecki - wiceminister edukacji, Pan Marian Starownik - wicewojewoda lubelski oraz Pani Anna Szczypińska - wicekurator Kuratorium Oświaty w Lublinie.
Wśród wyróżnionych znaleźli się nauczyciele ZSGiH w Chełmie.
Pani Teresa Latos została uhonorowana Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.
Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę wyróżniono Panią Iwonę Jarząbek-Starzyńską, Panią Zofię Jędraczkę, Panią Ewę Lisiecką i Panią Marzannę Stus.
Medalem Brązowym odznaczono Panią Annę Jawornicką – Dobosz i Panią Monikę Emerlę.

Gratulujemy wyróżnień i życzymy dalszych sukcesów.

 

„Nauczycielem jest ten, kto potrafi z trudnych rzeczy uczynić łatwe.”
Ralph Waldo Emerson

Z okazji Święta Edukacji Narodowej
Dyrekcji, całemu Gronu Pedagogicznemu, pracownikom administracji
i obsługi oraz emerytowanym nauczycielom i pracownikom ZSGiH
w Chełmie życzymy sukcesów w pracy zawodowej, szczęścia w życiu osobistym oraz spełnienia wszystkich marzeń.

Weekend pełen biegania

W sobotę 19.10.2015 r. miały miejsce bardzo ważne wydarzenia dla podopiecznych Funduszu Caritas Dzieciom. W tym dniu zawodnicy i sponsorzy Biegu Caritas przełożyli swój wysiłek na konkretną pomoc – ciepłe posiłki, wyprawki szkolne, stypendia, wypoczynek, dofinansowanie operacji i rehabilitacji dla potrzebujących dzieci w archidiecezji lubelskiej. Dzięki nim zostały zebrane niezbędne środki finansowe na ten cel!
Przewidziane były dwa rodzaje zawodów: bieg i rajd rowerowy na 2,5km. Było to wydarzenie o wyjątkowej skali. Zgłosiło się zawodników, których wspierało 215 sponsorów. Z naszej szkoły w biegu brali udział nauczyciele : p. Bożenka , p.Janusz i ks. Przemek i uczniowie. Wolontariusze Szkolnych Kół Caritas zadbali o poczęstunek , atrakcje w postaci szybkiego kursu zumby i innych tańców a także malowanie twarzy.

   
   

Ogłoszenie

UWAGA!!
Uczniowie chętni do udziału w kolejnej edycji Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu proszeni są o zgłoszenie udziału do nauczycieli przedmiotów zawodowych gastronomicznych do 20 X. 2015 roku. Etap szkolny olimpiady odbędzie się 5 listopada 2015 r. w ZSGiH.
Tematyka przewodnia tegorocznej olimpiady to "Żywność Prozdrowotna".

Ogłoszenie

Stowarzyszenie Rozwoju Logistyki i Eksportu Kresy z Chełma wraz z Polskim Stowarzyszeniem Dziennikarzy na Ukrainie im. Józefa Ignacego Kraszewskiego z Łucka organizuje zbiórkę książek dla ukraińskich dzieci i młodzieży.

Samorząd Uczniowski i biblioteka zwracają się z ogromną prośbą do społeczności naszej szkoły o wsparcie zbiórki, która ma na celu utworzenie polskiej biblioteki w Liceum Technologicznym nr 24 w Łucku.

Książki mogą być nowe lub używane w dobrym stanie. Mile widziana jest beletrystyka, literatura piękna, słowniki, podręczniki do wszystkich przedmiotów na wszystkich poziomach nauczania. Bibliotece przydadzą się również płyty z filmami i piosenkami polskimi. 

Książki i płyty należy przekazać p. Renacie Nowosad, p. Renacie Worlickiej – Kądziela lub bibliotece szkolnej w terminie do 10.10.2015 roku.

Samorząd Uczniowski
Biblioteka szkolna
Anna Berbecka
Renata Nowosad
Tomasz Gwiazda
Katarzyna Oliwiak
Renata Worlicka Kądziela

Akcja "Sprzątanie świata"

Piątek 18 września br. był dla nas bardzo pracowity. Uczniowie klas 1bt, 1ct,1az wraz z wychowawcami wzięli udział w akcji "Sprzątanie świata" i wyposażeni w foliowe worki oraz rękawice wyruszyli porządkować wyznaczone tereny. Pogoda nam sprzyjała, parkowe ławeczki kusiły i niejeden z nas marzył, by rozkoszować się ostatnim gorącym letnim dniem, ale nie było mowy o słodkim lenistwie. Walka ze śmieciami, choć ciężka, okazała się w pełni wygrana. Nie ominęliśmy żadnego papierka, opakowania po słodyczach, strzępka gazety. Wyzbieraliśmy puste i potłuczone butelki. Uporządkowaliśmy w ten sposób część ul. Reformackiej, park miejski oraz plac przy ul. Lutosławskiego. Było warto! Przyjemnie przecież patrzeć na czyściutkie skwery. Kolejna taka akcja w przyszłym roku i już dziś wiemy, że będziemy w niej uczestniczyć.

 
 
     

Bankiet w Chełmskiej Bibliotece Publicznej

Tak prezentowali się uczniowie ZSGiH podczas bankietu zorganizowane w Chełmskiej Bibliotece Publicznej w dniu 17.09.2015 r. Młodzież przygotowała poczęstunek, nakrycie stołu wraz z dekoracją oraz obsługiwała uczestników przyjęcia zgodnie z obowiązującymi zasadami. Opiekunami uczniów były: P. Joanna Juszczak i P. Renata Wituch.

 

Warsztaty "Zdrowa Mama - Zdrowe Dziecko"

W dniach: 9, 23 czerwca oraz 15 września 2015 roku w Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbyły się 3 spotkania warsztatowe pt.: "Zdrowa Mama - Zdrowe Dziecko". Dotyczyły one tematyki zdrowego żywienia kobiet w ciąży, dzieci do 6 miesiąca życia oraz dzieci do lat 3.
Warsztaty prowadziła Pani Anna Roczon, a poczęstunek dla uczestników oraz obsługę warsztatów przygotowały uczennice z koła dietetycznego: Paulina Bondaruk, Dominika Czuluk oraz Marta Uraziuk z klasy 2at.
Uczestnicy najpierw wysłuchali krótkich wykładów dotyczących zasad zdrowego żywienia a następnie mieli okazję spróbowania pysznych potraw przygotowanych przez uczniów ZSGiH.

   
   
   

Uroczysta sesja Rady Miasta

W dniu 14.09.2015 roku w Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta
a następnie bankiet z okazji 25 lecia Samorządu Miasta Chełm.
Młodzież z klas: 1bt, 2dz, 2at, 3ct, oraz 3az pod opieką P. Barbary Struskiej, Anny Roczon oraz Zofii Jędraczki jak zwykle spisała się na medal profesjonalnie obsługując przybyłych gości.
Wszyscy obecni chwalili smaczne i pięknie podane potrawy przygotowane przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły

   

SYMBOLE ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY W CHEŁMIE

 5 września Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej kończącej pobyt symboli Światowych Dni Młodzieży w Chełmie.

Ciekawa jest historia symboli …
Krzyż Światowych Dni Młodzieży wykonano w 1983 r. z okazji rozpoczęcia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia (25.03.1983 – 22.04.1984). Na prośbę młodych św. Jan Paweł II przekazał krzyż w 1984 r. młodzieży świata.
Ojciec Święty powierzając im krzyż w Niedzielę Zmartwychwstania, mówił:
„Droga młodzieży, na zakończenie Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa! Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie.”
św. Jan Paweł II, Rzym, 22 kwietnia 1984

Na początku młodzi zabrali krzyż do Centrum San Lorenzo, domu młodzieży założonego przez św. Jana Pawła II w Watykanie. Stamtąd wyruszał on w kolejne podróże.
Najpierw na Dni Katolików do Niemiec (1984 r.), a potem do kolejnych krajów europejskich.
W 1987 r. krzyż po raz pierwszy przewieziono poza Europę do w Buenos Aires, gdzie odbył się II Światowy Dzień Młodzieży. Tak rozpoczęła się pielgrzymka krzyża po całym świecie.

Krzyż był już na wszystkich kontynentach, także w krajach doświadczanych wojnami i konfliktami. Młodzi niosą go zarówno do sanktuariów i miejsc wydarzeń religijnych, jak też tam, gdzie na co dzień potrzeba świadectwa wiary. Przy nim modlono się w miejscu zamachów na World Trade Center w Nowym Jorku i w Rwandzie dotkniętej skutkami okrutnej wojny domowej. Odwiedził siedzibę ONZ oraz niezliczone szkoły, szpitale i więzienia.

Ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani) należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Po raz pierwszy na Światowych Dniach Młodzieży Matka Boża w tym wizerunku pojawiła się w 2000 r., kiedy kopię ikony umieszczono przy papieskim ołtarzu na Tor Vergata. W 2003 r. papież powierzył młodym kopię ikony, by wraz z krzyżem wędrowała po świecie.
Od 14.04.2014 r. Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego pielgrzymuje po polskich diecezjach, przygotowując Polaków na Światowe Dni Młodzieży, które będą miały miejsce w Krakowie w dniach 26.07 - 31.07 2016 r.

Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa

5 września 2015 r. na dziedzińcu szkoły spotkali się nauczyciele i uczniowie naszej placówki, by wziąć aktywny udział w akcji Narodowe Czytanie "Lalki" B. Prusa.
Lektura powieści przybliżyła wszystkim realia życia społeczeństwa Warszawy końca XIX wieku. Poznaliśmy też przemyślenia, troski, stosunek do pracy i spraw narodu bohaterów utworu.
Dziękujemy miłośnikom czytelnictwa za zaangażowanie w akcję.
Czytajmy przez cały rok w domu, szkole, w czasie wakacji…, czytajmy, by zdobywać wiedzę, czytajmy dla przyjemności…

Kilka cytatów z Lalki Bolesława Prusa
„Szczęście każdy nosi w sobie.”
„(…)głupstwo całe życie, którego początku nie pamiętamy, a końca nie znamy… Gdzież prawda?”
„ Bywają wielkie zbrodnie na świecie, ale chyba największą jest zabić miłość.”
„Czarodziejskie ogrody, bogate pałace, piękne królewny, wierna służba i gotowi do ofiar przyjaciele, wszystko to ma się za pieniądze...”
„Człowiek jest wtedy najszczęśliwszy, kiedy dokoła siebie widzi to, co nosi w sobie samym...”
„Jakież to pospolite sprężyny wywołują ruch w świecie: trochę węgla ożywia okręt, trochę serca – człowieka...”
„Kto nie idzie naprzód, cofa się.”
„ (...) najlepszym lekarstwem na nasze własne kłopoty jest cudze nieszczęście.”
„Miłość patrzy przez mikroskop.”


 

Targi Przemysłu Cukierniczego i Piekarskiego "Bakepol" w Lublinie

Zapraszamy do udziału w Targach Przemysłu Cukierniczego i Piekarskiego Bakepol w Lublinie dnia 13.10.2015 r. Bilet wstępu na targi 7 zł + koszty dojazdu. Zainteresowane osoby proszone są o kontakt z Nauczycielami: Joanną Juszczak, Renatą Wituch do dnia 11.09.2015 roku.

 

Akcja "Narodowe czytanie"

Prezydent zaprasza na  "Narodowe czytanie"

 

Perygrynacja w Bazylice

   

Inauguracja roku szkolnego 2015/2016

1 września 2015 r. o godz. 9.00 w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Pani dyrektor Marta Mazurek serdecznie powitała grono pedagogiczne, rodziców i przede wszystkim uczniów po wakacyjnej przerwie, życząc wszystkim zapału i wytrwałości w codziennej pracy. Nawiązała również w swoim wystąpieniu do 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Następnie w sali gimnastycznej odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Po części oficjalnej głos zabrali uczniowie klas starszych, którzy w z dużą dozą humoru przyjęli ”pierwszaków” do społeczności uczniowskiej „Gastronomów”.